Archiwum listopad 2017


lis 22 2017 Remont łazienki - jak przygotować się...
Komentarze: 0

Remont to czynność, z którą każdy z nas raz na kilka lat musi się zmierzyć. Może być kłopotliwy, pochłaniać dużo czasu i pieniędzy. Najbardziej wymagający jest remont kuchni i remont łazienki. Na ogół nie chodzi tu tylko o zmianę wyposażenia czy wyglądu, ale wielokrotnie o poprawienie funkcjonalności i komfortu tych pomieszczeń. Na początku trzeba mieć wizję i pomysł, należy zastanowić się co chcemy zmienić i czy będzie to remont generalny czy tylko drobne poprawki. Aby zaoszczędzić sobie, stresów i zmartwień można skorzystać usług projektanta, który fachowo oszacuje pomieszczenie, jego potencjał i dostosuje nasze marzenia do rzeczywistości. Kolejną rzeczą jest budżet. Remont pochłania wielkie środki finansowe, jednak jest to koszt raz na jakiś czas. Nie należy szukać oszczędności na materiałach - powinny być wysokiej jakości, a nowe urządzenia - cieszyć się dobrą opinią innych użytkowników. Powinniśmy mieć także pewien zapas pieniędzy, na wszelki wypadek.

Pomyślmy także o zatrudnieniu ekipy budowlanej. Trzeba podpytać wśród rodziny i znajomych i wybrać dobrych fachowców nie sugerując się zbytnio ceną. Najtańsza firma może zrobić swoją pracę byle jak lub nie wywiązać się z terminem.

lis 14 2017 Co to jest 5s i na czym polega?
Komentarze: 0

Lean management, nazywane w Polsce "szczupłym zarządzaniem" to idea zarządzania organizacją, zainspirowana Systemem Produkcyjnym stosowanym przez Toyotę. Jednym z jej filarów jest tzw. podejście do pracy składające się z pięciu elementów, które w języku japońskim rozpoczynają się na literę s. Co to jest 5s? Z jakich elementów się składa?

Pierwszy to selekcja/sortowanie (jap. Seiri), które polega na oczyszczeniu miejsca pracy i pozostawieniu tam wyłącznie przedmiotów niezbędnych. Drugim jest systematyka (jap. Seiton), czyli wyznaczenie miejsca dla każdego przedmiotu, którego używamy w pracy. Japońskie Seiso, trzeci element, oznacza zaś sprzątanie – konieczność podtrzymania stanowiska pracy w czystości. Czwartym elementem jest standaryzacja, czyli opracowanie instrukcji obsługi realizowania poszczególnych działań. Na tym etapie tworzy się schematy, harmonogramy i instrukcje. Piąty element to zaś samodyscyplina i samodoskonalenie (jap. Shitsuke) – postulat utrzymywania wprowadzonych usprawnień. Ten filar akcentuje konieczność ciągłego promowania podejścia 5s w organizacji oraz szkolenia pracowników. Warto rozpocząć tę pracę z Lean Passion.