Archiwum luty 2020


lut 17 2020 Ogrzewanie kościoła - ekologiczne, niedrogie...
Komentarze: 0

Kościoły oraz obiekty sakralne nie należą do budynków, które łatwo ogrzać. Między innymi z tego powodu, zazwyczaj panuje w nich chłód i wilgoć. Grube mury sprawiają, że latem panuje w nich przyjemny chłód, niestety – to samo dotyczy jesieni i zimy, gdy chłód nie jest już zaletą.

ROZWIĄZANIE PROBLEMU – PROMIENNIK CIEPŁA

Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne jest obecne w wielu kościołach. Możemy zobaczyć w nich niekiedy naprawdę wysokie, ozdobne kaloryfery. Rzadko kiedy są jednak w użyciu. Wynika to z kilku czynników.

1. Po pierwsze, tradycyjnie ogrzewanie kościoła byłoby bardzo drogie! Zazwyczaj są to budynki o dużej kubaturze. Ogrzanie wnętrza generować może wprost ogromne koszty, a w dodatku trudno tego dokonać.
2. Po drugie, trudno jest ogrzać duży kościół. Ogrzewanie kościoła to spore wyzwanie. Przeszkadza w tym przede wszystkim jego kubatura. Kolejnym aspektem jest fakt, że drzwi do świątyni często są otwierane, a zdarzają się i przypadki, gdy wierni zostawiają je za sobą uchylone. Przez to całe ciepłe powietrze ucieka z budynku.
3. Po trzecie, to czasochłonne. Ogrzanie kościoła, przy wykorzystywaniu tradycyjnych kaloryferów to wyzwanie, które pochłania mnóstwo czasu. Zakładając, że drzwi będą zamknięte, potrzeba kilku godzin na to, aby wewnątrz zrobiło się nieco cieplej.

Jeśli chodzi o promiennik podczerwieni, urządzenie to cenione jest przez wiele branż. Wykorzystywane jest w zakładach produkcyjnych, halach sportowych i magazynowych, w hotelach, a nawet w salonach SPA. Z myślą o kościołach, producenci stworzyli specjalne modele promienników. Jakie są zalety reflektorów ciepła?
• Po pierwsze, mają niewielkie rozmiary. Producenci doskonale wiedzą, że nie powinno się niczym zakrywać pięknych zdobień kościelnych. Dzięki temu łatwo jest je wkomponować w aranżację kościoła, a one sama nie rzucają się w oczy. Można zamontować je na filarach, balkonach lub w miejscu zbiegu sufitu ze ścianą.
• Po drugie, odpowiednia liczba promienników pozwoli dogrzać nawet duży kościół. Dlaczego? Nie ogrzewają one powietrza, a ludzi oraz przedmioty, które znajdują się w obszarze ich działania.
• Po trzecie, ogrzewanie kościoła, przy wykorzystaniu reflektora ciepła nie zajmuje wiele czasu. Ciepło odczuwalne jest tuż po uruchomieniu promiennika. Nie ma konieczności, aby włączać go na dwie czy trzy godziny przed mszą.
• Po czwarte, promiennik ciepła jest bezwonny i nie generuje żadnego hałasu.
• Po piąte, promiennik podczerwieni zasilany jest za pomocą energii elektrycznej. W związku z tym jest tańszy w eksploatacji, niż tradycyjne ogrzewanie.
• Po szóste, to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne środowisku. Jak wspomniano – promiennik podczerwieni nie ogrzewa powietrza, więc do atmosfery trafia mniej ciepła.
• Po siódme, to sposób dogrzewania, który zalecany jest przez konserwatorów zabytków. Promienniki nie wpływają negatywnie na dzieła sztuki i elementy zabytkowe, które znajdują się w kościele. Nie powoduje również blaknięcia kolorów dzieł sztuki. Pomagają także walczyć z wilgocią i zachować suche mury.

Promienniki TERM2000, które posiadają specjalne modele, stworzone na potrzeby kościołów oraz obiektów sakralnych można znaleźć na stronie internetowej http://irsystem.pl. Specjaliści dokonają niezbędnych pomiarów i zaprojektują system ogrzewania tak, aby działał jak najbardziej wydajnie.